Lomakkeet

Text background shade

Kymijoen Ravintopalvelut Oy

Tarjoamme Oppilas- ja Opiskelijaravintoloissa joka päivä kasvisruokaa ensimmäisenä lounasvaihtoehtona

Olemme mukana tekemässä kestävän kehityksen Suomea!

​Oppilas- ja opiskelijaravintoloissa on tarjolla päivittäin kaksi eri lounasvaihtoehtoa, joista toinen on aina kasvisruokaa. Koulujen ruokalistoille on tulossa 11. elokuuta 2021 lähtien viestinnällinen muutos. Jatkossa tarjoamme oppilas- ja opiskelijaravintoloissa joka päivä kasvisruokaa ensimmäisenä lounasvaihtoehtona. Kasvisruokavaihtoehto merkitään ensimmäisenä ruokalistaan ja tarjotaan ensimmäisenä tarjoilulinjastossa.

Tavoitteena on edelleen lisätä kasvisruokien suosiota ja kulutusta lasten ja nuorten keskuudessa ja tukea näin sekä terveyttä edistävää, että ympäristövastuullista syömistä.

Olemme julkaisseet ravitsemussitoumuksen Sitoumus 2050 -verkkosivuilla

Ravitsemussitoumukset ovat ruoka-alan toimijoiden ja sidosryhmien lupauksia parantaa ruokavalion ravitsemuslaatua sekä edistää ravitsemusvastuullisia toimintatapoja. Toimenpidesitoumuksella, jossa kerromme valmistavamme Oppilas- ja Opiskelijaravintoloihin päivittäin ensimmäiseksi ruokavaihtoehdoksi ravitsemussuositusten mukaisesti valmistettua maukasta kasvisruokaa, sitoudumme edistämään yhteiskuntasitoumuksen tavoitteiden toteutumista ja osallistumme samalla globaalin kestävän kehityksen toimintaohjelman Agenda2030:n kansalliseen toimeenpanoon. Sitoumukset tehdään Valtioneuvoston kanslian ylläpitämällä yhteiskuntasitoumus-sivustolla www.sitoumus2050.fi.

Kasvisruokien reseptiikasta huolehtii tuotekehitys, joka vastaa olemassa olevan reseptiikan kehittämisestä, sekä uusien ruokien suunnittelusta. Kasvisruokien kohdalla aterioiden riittävä proteiinisisältö varmistetaan palkokasveilla, muilla kasviproteiinin lähteillä, maitovalmisteilla tai kananmunalla. Kouluruokailusuosituksen mukaisesti kasvisruokavaihtoehtojen tarjoaminen edistää kasvisruokein syömistä myös niillä oppilailla, jotka eivät ole niihin vielä tottuneet.

Ajankohtaista

Pyyhkäise vasemmalle

  • 13.11.2025

    Avoin työpaikka! Haemme Keskuskeittiö Kapyysiin ravitsemistyöntekijää lähetyksen tiimiin

    Lue lisää

  • 11.11.2025

    Makunne Ravintola-Kahvila CafeToivo suljettu 9.12.2025 klo 10-12

    Lue lisää

  • 7.11.2025

    Hyvää isänpäivää 9.11.2025

    Lue lisää

  • 31.10.2025

    Hyvää pyhäinpäivää 1.11.2025

    Lue lisää

  • 30.10.2025

    Koulujen toiveruokapäivä 30.10.2025 ja 31.10.2025

    Lue lisää

  • 20.10.2025

    Avoin työpaikka! Haemme Keskuskeittiö Kapyysiin ravitsemistyöntekijää

    Lue lisää

  • 7.10.2025

    Makunne Ravintoloiden maksupäätteissä toimintahäiriö 7.10.2025

    Lue lisää

  • 3.10.2025

    Hyvää Vanhustenpäivää 5.10.2025

    Lue lisää

  • 2.10.2025

    Nähdään Rekrymessuilla Kotkan Satama Areenalla 7.10.2025 klo 10-17

    Lue lisää

Kaikki ajankohtaiset